E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
remedi-éier-en heilen (D) – remédier (F)
Stammformen remedi-éier-enremedi-éier-tremedi-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echremedi-éier-en
duremedi-éier-s
hien/si,hatt/etremedi-éier-t
mirremedi-éier-en
dirremedi-éier-t
siremedi-éier-en
Passé composé
echhuremedi-éier-t
duhuesremedi-éier-t
hien/si,hatt/ethuetremedi-éier-t
mirhuremedi-éier-t
dirhuttremedi-éier-t
sihuremedi-éier-t
Plus-que-parfait
echhatremedi-éier-t
duhasremedi-éier-t
hien/si,hatt/ethatremedi-éier-t
mirhateremedi-éier-t
dirhatremedi-éier-t
sihateremedi-éier-t
Modale Futur I
echwäert remedi-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert remedi-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifremedi-éier-en
dugéifsremedi-éier-en
hien/si,hatt/etgéifremedi-éier-en
mirgéiferemedi-éier-en
dirgéiftremedi-éier-en
sigéiferemedi-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättremedi-éier-t
duhässremedi-éier-t
hien/si,hatt/ethättremedi-éier-t
mirhätteremedi-éier-t
dirhättremedi-éier-t
sihätteremedi-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierremedi-éier!
Plurielremedi-éier-t!
remedi-éier-t
remedi-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgiremedi-éier-t
dugëssremedi-éier-t
hie/si,hatt/etgëttremedi-éier-t
mirgiremedi-éier-t
dirgittremedi-éier-t
sigiremedi-éier-t
Passé composé
echsiremedi-éier-t ginn
dubassremedi-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassremedi-éier-t ginn
mirsiremedi-éier-t ginn
dirsiddremedi-éier-t ginn
sisiremedi-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarremedi-éier-t ginn
duwaarsremedi-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarremedi-éier-t ginn
mirwareremedi-éier-t ginn
dirwaartremedi-éier-t ginn
siwareremedi-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert remedi-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert remedi-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif remedi-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif remedi-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier remedi-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles