E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
remontéieren wiederaufbauen (D)remonter (F)
Stammformen remontéierenremontéiertremontéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echremontéieren
duremontéiers
hien/si,hatt/etremontéiert
mirremontéieren
dirremontéiert
siremontéieren
Passé composé
echhuremontéiert
duhuesremontéiert
hien/si,hatt/ethuetremontéiert
mirhuremontéiert
dirhuttremontéiert
sihuremontéiert
Plus-que-parfait
echhatremontéiert
duhasremontéiert
hien/si,hatt/ethatremontéiert
mirhateremontéiert
dirhatremontéiert
sihateremontéiert
Futur I
echwäert remontéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert remontéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifremontéieren
dugéifsremontéieren
hien/si,hatt/etgéifremontéieren
mirgéiferemontéieren
dirgéiftremontéieren
sigéiferemontéieren
Conditionnel Passé composé
echhättremontéiert
duhässremontéiert
hien/si,hatt/ethättremontéiert
mirhätteremontéiert
dirhättremontéiert
sihätteremontéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierremontéier!
Plurielremontéiert!
remontéiert
remontéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiremontéiert
dugëssremontéiert
hie/si,hatt/etgëttremontéiert
mirgiremontéiert
dirgittremontéiert
sigiremontéiert
Passé composé
echsiremontéiert ginn
dubassremontéiert ginn
hien/si,hatt/etassremontéiert ginn
mirsiremontéiert ginn
dirsiddremontéiert ginn
sisiremontéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarremontéiert ginn
duwaarsremontéiert ginn
hien/si,hatt/etwarremontéiert ginn
mirwareremontéiert ginn
dirwaartremontéiert ginn
siwareremontéiert ginn
Futur I
echwäert remontéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert remontéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif remontéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif remontéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier remontéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
demontéierenmontéierenofmontéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles