E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
remplacéieren ersetzen (D)remplacer (F)
Stammformen remplacéierenremplacéiertremplacéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echremplacéieren
duremplacéiers
hien/si,hatt/etremplacéiert
mirremplacéieren
dirremplacéiert
siremplacéieren
Passé composé
echhuremplacéiert
duhuesremplacéiert
hien/si,hatt/ethuetremplacéiert
mirhuremplacéiert
dirhuttremplacéiert
sihuremplacéiert
Plus-que-parfait
echhatremplacéiert
duhasremplacéiert
hien/si,hatt/ethatremplacéiert
mirhateremplacéiert
dirhatremplacéiert
sihateremplacéiert
Futur I
echwäert remplacéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert remplacéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifremplacéieren
dugéifsremplacéieren
hien/si,hatt/etgéifremplacéieren
mirgéiferemplacéieren
dirgéiftremplacéieren
sigéiferemplacéieren
Conditionnel Passé composé
echhättremplacéiert
duhässremplacéiert
hien/si,hatt/ethättremplacéiert
mirhätteremplacéiert
dirhättremplacéiert
sihätteremplacéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierremplacéier!
Plurielremplacéiert!
remplacéiert
remplacéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiremplacéiert
dugëssremplacéiert
hie/si,hatt/etgëttremplacéiert
mirgiremplacéiert
dirgittremplacéiert
sigiremplacéiert
Passé composé
echsiremplacéiert ginn
dubassremplacéiert ginn
hien/si,hatt/etassremplacéiert ginn
mirsiremplacéiert ginn
dirsiddremplacéiert ginn
sisiremplacéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarremplacéiert ginn
duwaarsremplacéiert ginn
hien/si,hatt/etwarremplacéiert ginn
mirwareremplacéiert ginn
dirwaartremplacéiert ginn
siwareremplacéiert ginn
Futur I
echwäert remplacéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert remplacéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif remplacéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif remplacéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier remplacéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles