E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
berengeg-en bereinigen (D) – rgler, arranger (F)
Stammformen berengeg-enberengeg-tberengeg-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echberengeg-en
duberengeg-s
hien/si,hatt/etberengeg-t
mirberengeg-en
dirberengeg-t
siberengeg-en
Pass compos
echhuberengeg-t
duhuesberengeg-t
hien/si,hatt/ethuetberengeg-t
mirhuberengeg-t
dirhuttberengeg-t
sihuberengeg-t
Plus-que-parfait
echhatberengeg-t
duhasberengeg-t
hien/si,hatt/ethatberengeg-t
mirhateberengeg-t
dirhatberengeg-t
sihateberengeg-t
Futur I
echwäert berengeg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert berengeg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifberengeg-en
dugéifsberengeg-en
hien/si,hatt/etgéifberengeg-en
mirgéifeberengeg-en
dirgéiftberengeg-en
sigéifeberengeg-en
Conditionnel Pass compos
echhttberengeg-t
duhssberengeg-t
hien/si,hatt/ethttberengeg-t
mirhätteberengeg-t
dirhttberengeg-t
sihätteberengeg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierberengeg!
Plurielberengeg-t!
berengeg-t
berengeg-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiberengeg-t
dugëssberengeg-t
hie/si,hatt/etgëttberengeg-t
mirgiberengeg-t
dirgittberengeg-t
sigiberengeg-t
Pass compos
echsiberengeg-t ginn
dubassberengeg-t ginn
hien/si,hatt/etassberengeg-t ginn
mirsiberengeg-t ginn
dirsiddberengeg-t ginn
sisiberengeg-t ginn
Plus-que-parfait
echwarberengeg-t ginn
duwaarsberengeg-t ginn
hien/si,hatt/etwarberengeg-t ginn
mirwareberengeg-t ginn
dirwaartberengeg-t ginn
siwareberengeg-t ginn
Futur I
echwäert berengeg-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert berengeg-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif berengeg-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif berengeg-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier berengeg-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
rengeg-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles