E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausbreed-en ausbreiten, sich ausbreiten (D) – tendre, dployer, se propager (F) – to spread sth. (E)
Stammformen ausbreed-enbree-t ausausbree-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbreed-en aus
dubreet-s aus
hien/si,hatt/etbree-t aus
mirbreed-en aus
dirbree-t aus
sibreed-en aus
Pass compos
echhunnausbree-t
duhuesausbree-t
hien/si,hatt/ethuetausbree-t
mirhunnausbree-t
dirhuttausbree-t
sihunnausbree-t
Plus-que-parfait
echhatausbree-t
duhasausbree-t
hien/si,hatt/ethatausbree-t
mirhatenausbree-t
dirhatausbree-t
sihatenausbree-t
Futur I
echwäert ausbreed-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausbree-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausbreed-en
dugéifsausbreed-en
hien/si,hatt/etgéifausbreed-en
mirgéifenausbreed-en
dirgéiftausbreed-en
sigéifenausbreed-en
Conditionnel Pass compos
echhttausbree-t
duhssausbree-t
hien/si,hatt/ethttausbree-t
mirhttenausbree-t
dirhttausbree-t
sihttenausbree-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbreet aus!
Plurielbree-t aus!
ausbree-t
ausbreed-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausbree-t
dugëssausbree-t
hie/si,hatt/etgëttausbree-t
mirginnausbree-t
dirgittausbree-t
siginnausbree-t
Pass compos
echsinnausbree-t ginn
dubassausbree-t ginn
hien/si,hatt/etassausbree-t ginn
mirsinnausbree-t ginn
dirsiddausbree-t ginn
sisinnausbree-t ginn
Plus-que-parfait
echwarausbree-t ginn
duwaarsausbree-t ginn
hien/si,hatt/etwarausbree-t ginn
mirwarenausbree-t ginn
dirwaartausbree-t ginn
siwarenausbree-t ginn
Futur I
echwäert ausbree-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausbree-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausbree-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausbree-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausbree-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verbreed-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles