E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
arenken einrenken (D) – remboter (F)
Stammformen arenkenrenkt anagerenkt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrenken an
durenks an
hien/si,hatt/etrenkt an
mirrenken an
dirrenkt an
sirenken an
Pass compos
echhunnagerenkt
duhuesagerenkt
hien/si,hatt/ethuetagerenkt
mirhunnagerenkt
dirhuttagerenkt
sihunnagerenkt
Plus-que-parfait
echhatagerenkt
duhasagerenkt
hien/si,hatt/ethatagerenkt
mirhatenagerenkt
dirhatagerenkt
sihatenagerenkt
Futur I
echwäert arenken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agerenkt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifarenken
dugéifsarenken
hien/si,hatt/etgéifarenken
mirgéifenarenken
dirgéiftarenken
sigéifenarenken
Conditionnel Pass compos
echhttagerenkt
duhssagerenkt
hien/si,hatt/ethttagerenkt
mirhttenagerenkt
dirhttagerenkt
sihttenagerenkt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrenk an!
Plurielrenkt an!
agerenkt
arenken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnagerenkt
dugëssagerenkt
hie/si,hatt/etgëttagerenkt
mirginnagerenkt
dirgittagerenkt
siginnagerenkt
Pass compos
echsinnagerenkt ginn
dubassagerenkt ginn
hien/si,hatt/etassagerenkt ginn
mirsinnagerenkt ginn
dirsiddagerenkt ginn
sisinnagerenkt ginn
Plus-que-parfait
echwaragerenkt ginn
duwaarsagerenkt ginn
hien/si,hatt/etwaragerenkt ginn
mirwarenagerenkt ginn
dirwaartagerenkt ginn
siwarenagerenkt ginn
Futur I
echwäert agerenkt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agerenkt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif agerenkt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif agerenkt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier agerenkt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausrenkenrenkenverrenken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles