E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verrenk-en verrenken (D)tordre, fouler (F)
Stammformen verrenk-enverrenk-tverrenk-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverrenk-en
duverrenk-s
hien/si,hatt/etverrenk-t
mirverrenk-en
dirverrenk-t
siverrenk-en
Pass compos
echhuverrenk-t
duhuesverrenk-t
hien/si,hatt/ethuetverrenk-t
mirhuverrenk-t
dirhuttverrenk-t
sihuverrenk-t
Plus-que-parfait
echhatverrenk-t
duhasverrenk-t
hien/si,hatt/ethatverrenk-t
mirhateverrenk-t
dirhatverrenk-t
sihateverrenk-t
Futur I
echwäert verrenk-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verrenk-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverrenk-en
dugéifsverrenk-en
hien/si,hatt/etgéifverrenk-en
mirgéifeverrenk-en
dirgéiftverrenk-en
sigéifeverrenk-en
Conditionnel Pass compos
echhttverrenk-t
duhssverrenk-t
hien/si,hatt/ethttverrenk-t
mirhätteverrenk-t
dirhttverrenk-t
sihätteverrenk-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverrenk !
Plurielverrenk-t!
verrenk-t
verrenk-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverrenk-t
dugëssverrenk-t
hie/si,hatt/etgëttverrenk-t
mirgiverrenk-t
dirgittverrenk-t
sigiverrenk-t
Pass compos
echsiverrenk-t ginn
dubassverrenk-t ginn
hien/si,hatt/etassverrenk-t ginn
mirsiverrenk-t ginn
dirsiddverrenk-t ginn
sisiverrenk-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverrenk-t ginn
duwaarsverrenk-t ginn
hien/si,hatt/etwarverrenk-t ginn
mirwareverrenk-t ginn
dirwaartverrenk-t ginn
siwareverrenk-t ginn
Futur I
echwäert verrenk-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verrenk-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verrenk-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verrenk-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verrenk-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
arenk-enausrenk-enrenk-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles