E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
renoncéieren verzichten (D)renoncer (F)
Stammformen renoncéierenrenoncéiertrenoncéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrenoncéieren
durenoncéiers
hien/si,hatt/etrenoncéiert
mirrenoncéieren
dirrenoncéiert
sirenoncéieren
Passé composé
echhurenoncéiert
duhuesrenoncéiert
hien/si,hatt/ethuetrenoncéiert
mirhurenoncéiert
dirhuttrenoncéiert
sihurenoncéiert
Plus-que-parfait
echhatrenoncéiert
duhasrenoncéiert
hien/si,hatt/ethatrenoncéiert
mirhaterenoncéiert
dirhatrenoncéiert
sihaterenoncéiert
Futur I
echwäert renoncéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert renoncéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrenoncéieren
dugéifsrenoncéieren
hien/si,hatt/etgéifrenoncéieren
mirgéiferenoncéieren
dirgéiftrenoncéieren
sigéiferenoncéieren
Conditionnel Passé composé
echhättrenoncéiert
duhässrenoncéiert
hien/si,hatt/ethättrenoncéiert
mirhätterenoncéiert
dirhättrenoncéiert
sihätterenoncéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrenoncéier!
Plurielrenoncéiert!
renoncéiert
renoncéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles