E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
renovéieren renovieren (D) – rénover (F)
Stammformen renovéierenrenovéiertrenovéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrenovéieren
durenovéiers
hien/si,hatt/etrenovéiert
mirrenovéieren
dirrenovéiert
sirenovéieren
Passé composé
echhurenovéiert
duhuesrenovéiert
hien/si,hatt/ethuetrenovéiert
mirhurenovéiert
dirhuttrenovéiert
sihurenovéiert
Plus-que-parfait
echhatrenovéiert
duhasrenovéiert
hien/si,hatt/ethatrenovéiert
mirhaterenovéiert
dirhatrenovéiert
sihaterenovéiert
Futur I
echwäert renovéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert renovéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrenovéieren
dugéifsrenovéieren
hien/si,hatt/etgéifrenovéieren
mirgéiferenovéieren
dirgéiftrenovéieren
sigéiferenovéieren
Conditionnel Passé composé
echhättrenovéiert
duhässrenovéiert
hien/si,hatt/ethättrenovéiert
mirhätterenovéiert
dirhättrenovéiert
sihätterenovéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrenovéier!
Plurielrenovéiert!
renovéiert
renovéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirenovéiert
dugëssrenovéiert
hie/si,hatt/etgëttrenovéiert
mirgirenovéiert
dirgittrenovéiert
sigirenovéiert
Passé composé
echsirenovéiert ginn
dubassrenovéiert ginn
hien/si,hatt/etassrenovéiert ginn
mirsirenovéiert ginn
dirsiddrenovéiert ginn
sisirenovéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarrenovéiert ginn
duwaarsrenovéiert ginn
hien/si,hatt/etwarrenovéiert ginn
mirwarerenovéiert ginn
dirwaartrenovéiert ginn
siwarerenovéiert ginn
Futur I
echwäert renovéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert renovéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif renovéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif renovéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier renovéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles