E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
renov-éier-en renovieren (D) – rénover (F)
Stammformen renov-éier-enrenov-éier-trenov-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrenov-éier-en
durenov-éier-s
hien/si,hatt/etrenov-éier-t
mirrenov-éier-en
dirrenov-éier-t
sirenov-éier-en
Passé composé
echhurenov-éier-t
duhuesrenov-éier-t
hien/si,hatt/ethuetrenov-éier-t
mirhurenov-éier-t
dirhuttrenov-éier-t
sihurenov-éier-t
Plus-que-parfait
echhatrenov-éier-t
duhasrenov-éier-t
hien/si,hatt/ethatrenov-éier-t
mirhaterenov-éier-t
dirhatrenov-éier-t
sihaterenov-éier-t
Futur I
echwäert renov-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert renov-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrenov-éier-en
dugéifsrenov-éier-en
hien/si,hatt/etgéifrenov-éier-en
mirgéiferenov-éier-en
dirgéiftrenov-éier-en
sigéiferenov-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättrenov-éier-t
duhässrenov-éier-t
hien/si,hatt/ethättrenov-éier-t
mirhätterenov-éier-t
dirhättrenov-éier-t
sihätterenov-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrenov-éier!
Plurielrenov-éier-t!
renov-éier-t
renov-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirenov-éier-t
dugëssrenov-éier-t
hie/si,hatt/etgëttrenov-éier-t
mirgirenov-éier-t
dirgittrenov-éier-t
sigirenov-éier-t
Passé composé
echsirenov-éier-t ginn
dubassrenov-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassrenov-éier-t ginn
mirsirenov-éier-t ginn
dirsiddrenov-éier-t ginn
sisirenov-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarrenov-éier-t ginn
duwaarsrenov-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarrenov-éier-t ginn
mirwarerenov-éier-t ginn
dirwaartrenov-éier-t ginn
siwarerenov-éier-t ginn
Futur I
echwäert renov-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert renov-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif renov-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif renov-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier renov-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles