E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
reperkutéieren wirken auf (D)répercuter (F)
Stammformen reperkutéierenreperkutéiertreperkutéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echreperkutéieren
dureperkutéiers
hien/si,hatt/etreperkutéiert
mirreperkutéieren
dirreperkutéiert
sireperkutéieren
Passé composé
echhureperkutéiert
duhuesreperkutéiert
hien/si,hatt/ethuetreperkutéiert
mirhureperkutéiert
dirhuttreperkutéiert
sihureperkutéiert
Plus-que-parfait
echhatreperkutéiert
duhasreperkutéiert
hien/si,hatt/ethatreperkutéiert
mirhatereperkutéiert
dirhatreperkutéiert
sihatereperkutéiert
Futur I
echwäert reperkutéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert reperkutéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifreperkutéieren
dugéifsreperkutéieren
hien/si,hatt/etgéifreperkutéieren
mirgéifereperkutéieren
dirgéiftreperkutéieren
sigéifereperkutéieren
Conditionnel Passé composé
echhättreperkutéiert
duhässreperkutéiert
hien/si,hatt/ethättreperkutéiert
mirhättereperkutéiert
dirhättreperkutéiert
sihättereperkutéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreperkutéier!
Plurielreperkutéiert!
reperkutéiert
reperkutéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgireperkutéiert
dugëssreperkutéiert
hie/si,hatt/etgëttreperkutéiert
mirgireperkutéiert
dirgittreperkutéiert
sigireperkutéiert
Passé composé
echsireperkutéiert ginn
dubassreperkutéiert ginn
hien/si,hatt/etassreperkutéiert ginn
mirsireperkutéiert ginn
dirsiddreperkutéiert ginn
sisireperkutéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarreperkutéiert ginn
duwaarsreperkutéiert ginn
hien/si,hatt/etwarreperkutéiert ginn
mirwarereperkutéiert ginn
dirwaartreperkutéiert ginn
siwarereperkutéiert ginn
Futur I
echwäert reperkutéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert reperkutéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif reperkutéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif reperkutéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier reperkutéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles