E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
repertoriéieren registrieren, verzeichnen (D)répertorier (F)
Stammformen repertoriéierenrepertoriéiertrepertoriéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrepertoriéieren
durepertoriéiers
hien/si,hatt/etrepertoriéiert
mirrepertoriéieren
dirrepertoriéiert
sirepertoriéieren
Passé composé
echhurepertoriéiert
duhuesrepertoriéiert
hien/si,hatt/ethuetrepertoriéiert
mirhurepertoriéiert
dirhuttrepertoriéiert
sihurepertoriéiert
Plus-que-parfait
echhatrepertoriéiert
duhasrepertoriéiert
hien/si,hatt/ethatrepertoriéiert
mirhaterepertoriéiert
dirhatrepertoriéiert
sihaterepertoriéiert
Futur I
echwäert repertoriéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert repertoriéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrepertoriéieren
dugéifsrepertoriéieren
hien/si,hatt/etgéifrepertoriéieren
mirgéiferepertoriéieren
dirgéiftrepertoriéieren
sigéiferepertoriéieren
Conditionnel Passé composé
echhättrepertoriéiert
duhässrepertoriéiert
hien/si,hatt/ethättrepertoriéiert
mirhätterepertoriéiert
dirhättrepertoriéiert
sihätterepertoriéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrepertoriéier!
Plurielrepertoriéiert!
repertoriéiert
repertoriéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirepertoriéiert
dugëssrepertoriéiert
hie/si,hatt/etgëttrepertoriéiert
mirgirepertoriéiert
dirgittrepertoriéiert
sigirepertoriéiert
Passé composé
echsirepertoriéiert ginn
dubassrepertoriéiert ginn
hien/si,hatt/etassrepertoriéiert ginn
mirsirepertoriéiert ginn
dirsiddrepertoriéiert ginn
sisirepertoriéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarrepertoriéiert ginn
duwaarsrepertoriéiert ginn
hien/si,hatt/etwarrepertoriéiert ginn
mirwarerepertoriéiert ginn
dirwaartrepertoriéiert ginn
siwarerepertoriéiert ginn
Futur I
echwäert repertoriéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert repertoriéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif repertoriéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif repertoriéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier repertoriéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles