E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
repetéieren wiederholen (D) – répéter (F)
Stammformen repetéierenrepetéiertrepetéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrepetéieren
durepetéiers
hien/si,hatt/etrepetéiert
mirrepetéieren
dirrepetéiert
sirepetéieren
Passé composé
echhurepetéiert
duhuesrepetéiert
hien/si,hatt/ethuetrepetéiert
mirhurepetéiert
dirhuttrepetéiert
sihurepetéiert
Plus-que-parfait
echhatrepetéiert
duhasrepetéiert
hien/si,hatt/ethatrepetéiert
mirhaterepetéiert
dirhatrepetéiert
sihaterepetéiert
Futur I
echwäert repetéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert repetéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrepetéieren
dugéifsrepetéieren
hien/si,hatt/etgéifrepetéieren
mirgéiferepetéieren
dirgéiftrepetéieren
sigéiferepetéieren
Conditionnel Passé composé
echhättrepetéiert
duhässrepetéiert
hien/si,hatt/ethättrepetéiert
mirhätterepetéiert
dirhättrepetéiert
sihätterepetéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrepetéier!
Plurielrepetéiert!
repetéiert
repetéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirepetéiert
dugëssrepetéiert
hie/si,hatt/etgëttrepetéiert
mirgirepetéiert
dirgittrepetéiert
sigirepetéiert
Passé composé
echsirepetéiert ginn
dubassrepetéiert ginn
hien/si,hatt/etassrepetéiert ginn
mirsirepetéiert ginn
dirsiddrepetéiert ginn
sisirepetéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarrepetéiert ginn
duwaarsrepetéiert ginn
hien/si,hatt/etwarrepetéiert ginn
mirwarerepetéiert ginn
dirwaartrepetéiert ginn
siwarerepetéiert ginn
Futur I
echwäert repetéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert repetéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif repetéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif repetéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier repetéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles