E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
representéieren repräsentieren (D)représenter (F)
Stammformen representéierenrepresentéiertrepresentéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten präsentéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echrepresentéieren
durepresentéiers
hien/si,hatt/etrepresentéiert
mirrepresentéieren
dirrepresentéiert
sirepresentéieren
Passé composé
echhurepresentéiert
duhuesrepresentéiert
hien/si,hatt/ethuetrepresentéiert
mirhurepresentéiert
dirhuttrepresentéiert
sihurepresentéiert
Plus-que-parfait
echhatrepresentéiert
duhasrepresentéiert
hien/si,hatt/ethatrepresentéiert
mirhaterepresentéiert
dirhatrepresentéiert
sihaterepresentéiert
Futur I
echwäert representéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert representéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrepresentéieren
dugéifsrepresentéieren
hien/si,hatt/etgéifrepresentéieren
mirgéiferepresentéieren
dirgéiftrepresentéieren
sigéiferepresentéieren
Conditionnel Passé composé
echhättrepresentéiert
duhässrepresentéiert
hien/si,hatt/ethättrepresentéiert
mirhätterepresentéiert
dirhättrepresentéiert
sihätterepresentéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrepresentéier!
Plurielrepresentéiert!
representéiert
representéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirepresentéiert
dugëssrepresentéiert
hie/si,hatt/etgëttrepresentéiert
mirgirepresentéiert
dirgittrepresentéiert
sigirepresentéiert
Passé composé
echsirepresentéiert ginn
dubassrepresentéiert ginn
hien/si,hatt/etassrepresentéiert ginn
mirsirepresentéiert ginn
dirsiddrepresentéiert ginn
sisirepresentéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarrepresentéiert ginn
duwaarsrepresentéiert ginn
hien/si,hatt/etwarrepresentéiert ginn
mirwarerepresentéiert ginn
dirwaartrepresentéiert ginn
siwarerepresentéiert ginn
Futur I
echwäert representéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert representéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif representéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif representéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier representéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
presentéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles