E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
represent-éier-en repräsentieren (D)représenter (F)
Stammformen represent-éier-enrepresent-éier-trepresent-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten präsentéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echrepresent-éier-en
durepresent-éier-s
hien/si,hatt/etrepresent-éier-t
mirrepresent-éier-en
dirrepresent-éier-t
sirepresent-éier-en
Passé composé
echhurepresent-éier-t
duhuesrepresent-éier-t
hien/si,hatt/ethuetrepresent-éier-t
mirhurepresent-éier-t
dirhuttrepresent-éier-t
sihurepresent-éier-t
Plus-que-parfait
echhatrepresent-éier-t
duhasrepresent-éier-t
hien/si,hatt/ethatrepresent-éier-t
mirhaterepresent-éier-t
dirhatrepresent-éier-t
sihaterepresent-éier-t
Futur I
echwäert represent-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert represent-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrepresent-éier-en
dugéifsrepresent-éier-en
hien/si,hatt/etgéifrepresent-éier-en
mirgéiferepresent-éier-en
dirgéiftrepresent-éier-en
sigéiferepresent-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättrepresent-éier-t
duhässrepresent-éier-t
hien/si,hatt/ethättrepresent-éier-t
mirhätterepresent-éier-t
dirhättrepresent-éier-t
sihätterepresent-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrepresent-éier!
Plurielrepresent-éier-t!
represent-éier-t
represent-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirepresent-éier-t
dugëssrepresent-éier-t
hie/si,hatt/etgëttrepresent-éier-t
mirgirepresent-éier-t
dirgittrepresent-éier-t
sigirepresent-éier-t
Passé composé
echsirepresent-éier-t ginn
dubassrepresent-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassrepresent-éier-t ginn
mirsirepresent-éier-t ginn
dirsiddrepresent-éier-t ginn
sisirepresent-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarrepresent-éier-t ginn
duwaarsrepresent-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarrepresent-éier-t ginn
mirwarerepresent-éier-t ginn
dirwaartrepresent-éier-t ginn
siwarerepresent-éier-t ginn
Futur I
echwäert represent-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert represent-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif represent-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif represent-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier represent-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
present-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles