E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
reproch-éier-en vorwerfen (D) – reprocher (F)
Stammformen reproch-éier-enreproch-éier-treproch-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echreproch-éier-en
dureproch-éier-s
hien/si,hatt/etreproch-éier-t
mirreproch-éier-en
dirreproch-éier-t
sireproch-éier-en
Passé composé
echhureproch-éier-t
duhuesreproch-éier-t
hien/si,hatt/ethuetreproch-éier-t
mirhureproch-éier-t
dirhuttreproch-éier-t
sihureproch-éier-t
Plus-que-parfait
echhatreproch-éier-t
duhasreproch-éier-t
hien/si,hatt/ethatreproch-éier-t
mirhatereproch-éier-t
dirhatreproch-éier-t
sihatereproch-éier-t
Modale Futur I
echwäert reproch-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert reproch-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifreproch-éier-en
dugéifsreproch-éier-en
hien/si,hatt/etgéifreproch-éier-en
mirgéifereproch-éier-en
dirgéiftreproch-éier-en
sigéifereproch-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättreproch-éier-t
duhässreproch-éier-t
hien/si,hatt/ethättreproch-éier-t
mirhättereproch-éier-t
dirhättreproch-éier-t
sihättereproch-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreproch-éier!
Plurielreproch-éier-t!
reproch-éier-t
reproch-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgireproch-éier-t
dugëssreproch-éier-t
hie/si,hatt/etgëttreproch-éier-t
mirgireproch-éier-t
dirgittreproch-éier-t
sigireproch-éier-t
Passé composé
echsireproch-éier-t ginn
dubassreproch-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassreproch-éier-t ginn
mirsireproch-éier-t ginn
dirsiddreproch-éier-t ginn
sisireproch-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarreproch-éier-t ginn
duwaarsreproch-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarreproch-éier-t ginn
mirwarereproch-éier-t ginn
dirwaartreproch-éier-t ginn
siwarereproch-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert reproch-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert reproch-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif reproch-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif reproch-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier reproch-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles