E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
reproduzéieren reproduzieren (D)reproduire (F)
Stammformen reproduzéierenreproduzéiertreproduzéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echreproduzéieren
dureproduzéiers
hien/si,hatt/etreproduzéiert
mirreproduzéieren
dirreproduzéiert
sireproduzéieren
Passé composé
echhureproduzéiert
duhuesreproduzéiert
hien/si,hatt/ethuetreproduzéiert
mirhureproduzéiert
dirhuttreproduzéiert
sihureproduzéiert
Plus-que-parfait
echhatreproduzéiert
duhasreproduzéiert
hien/si,hatt/ethatreproduzéiert
mirhatereproduzéiert
dirhatreproduzéiert
sihatereproduzéiert
Futur I
echwäert reproduzéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert reproduzéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifreproduzéieren
dugéifsreproduzéieren
hien/si,hatt/etgéifreproduzéieren
mirgéifereproduzéieren
dirgéiftreproduzéieren
sigéifereproduzéieren
Conditionnel Passé composé
echhättreproduzéiert
duhässreproduzéiert
hien/si,hatt/ethättreproduzéiert
mirhättereproduzéiert
dirhättreproduzéiert
sihättereproduzéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreproduzéier!
Plurielreproduzéiert!
reproduzéiert
reproduzéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgireproduzéiert
dugëssreproduzéiert
hie/si,hatt/etgëttreproduzéiert
mirgireproduzéiert
dirgittreproduzéiert
sigireproduzéiert
Passé composé
echsireproduzéiert ginn
dubassreproduzéiert ginn
hien/si,hatt/etassreproduzéiert ginn
mirsireproduzéiert ginn
dirsiddreproduzéiert ginn
sisireproduzéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarreproduzéiert ginn
duwaarsreproduzéiert ginn
hien/si,hatt/etwarreproduzéiert ginn
mirwarereproduzéiert ginn
dirwaartreproduzéiert ginn
siwarereproduzéiert ginn
Futur I
echwäert reproduzéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert reproduzéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif reproduzéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif reproduzéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier reproduzéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
produzéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles