E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofrėschten abrüsten (D) – désarmer (F)
Stammformen ofrėschtenrėscht ofofgerėscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrėschten of
durėschts of
hien/si,hatt/etrėscht of
mirrėschten of
dirrėscht of
sirėschten of
Passé composé
echhunnofgerėscht
duhuesofgerėscht
hien/si,hatt/ethuetofgerėscht
mirhunnofgerėscht
dirhuttofgerėscht
sihunnofgerėscht
Plus-que-parfait
echhatofgerėscht
duhasofgerėscht
hien/si,hatt/ethatofgerėscht
mirhatenofgerėscht
dirhatofgerėscht
sihatenofgerėscht
Futur I
echwäert ofrėschten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgerėscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofrėschten
dugéifsofrėschten
hien/si,hatt/etgéifofrėschten
mirgéifenofrėschten
dirgéiftofrėschten
sigéifenofrėschten
Conditionnel Passé composé
echhättofgerėscht
duhässofgerėscht
hien/si,hatt/ethättofgerėscht
mirhättenofgerėscht
dirhättofgerėscht
sihättenofgerėscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrėscht of!
Plurielrėscht of!
ofgerėscht
ofrėschten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnofgerėscht
dugëssofgerėscht
hie/si,hatt/etgëttofgerėscht
mirginnofgerėscht
dirgittofgerėscht
siginnofgerėscht
Passé composé
echsinnofgerėscht ginn
dubassofgerėscht ginn
hien/si,hatt/etassofgerėscht ginn
mirsinnofgerėscht ginn
dirsiddofgerėscht ginn
sisinnofgerėscht ginn
Plus-que-parfait
echwarofgerėscht ginn
duwaarsofgerėscht ginn
hien/si,hatt/etwarofgerėscht ginn
mirwarenofgerėscht ginn
dirwaartofgerėscht ginn
siwarenofgerėscht ginn
Futur I
echwäert ofgerėscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgerėscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ofgerėscht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ofgerėscht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ofgerėscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ėmrėschtenoprėschtenrėschtenverrėschten
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles