E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verrėschten verrüsten (D)
Stammformen verrėschtenverrėschtverrėscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverrėschten
duverrėschts
hien/si,hatt/etverrėscht
mirverrėschten
dirverrėscht
siverrėschten
Passé composé
echhuverrėscht
duhuesverrėscht
hien/si,hatt/ethuetverrėscht
mirhuverrėscht
dirhuttverrėscht
sihuverrėscht
Plus-que-parfait
echhatverrėscht
duhasverrėscht
hien/si,hatt/ethatverrėscht
mirhateverrėscht
dirhatverrėscht
sihateverrėscht
Futur I
echwäert verrėschten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verrėscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverrėschten
dugéifsverrėschten
hien/si,hatt/etgéifverrėschten
mirgéifeverrėschten
dirgéiftverrėschten
sigéifeverrėschten
Conditionnel Passé composé
echhättverrėscht
duhässverrėscht
hien/si,hatt/ethättverrėscht
mirhätteverrėscht
dirhättverrėscht
sihätteverrėscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverrėscht!
Plurielverrėscht!
verrėscht
verrėschten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverrėscht
dugëssverrėscht
hie/si,hatt/etgëttverrėscht
mirgiverrėscht
dirgittverrėscht
sigiverrėscht
Passé composé
echsiverrėscht ginn
dubassverrėscht ginn
hien/si,hatt/etassverrėscht ginn
mirsiverrėscht ginn
dirsiddverrėscht ginn
sisiverrėscht ginn
Plus-que-parfait
echwarverrėscht ginn
duwaarsverrėscht ginn
hien/si,hatt/etwarverrėscht ginn
mirwareverrėscht ginn
dirwaartverrėscht ginn
siwareverrėscht ginn
Futur I
echwäert verrėscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verrėscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verrėscht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verrėscht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verrėscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ėmrėschtenofrėschtenoprėschtenrėschten
Remarquen (intern)
bedeutung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles