E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verrėscht-en verrüsten (D)
Stammformen verrėscht-enverrėsch-tverrėsch-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverrėscht-en
duverrėscht-s
hien/si,hatt/etverrėsch-t
mirverrėscht-en
dirverrėsch-t
siverrėscht-en
Passé composé
echhuverrėsch-t
duhuesverrėsch-t
hien/si,hatt/ethuetverrėsch-t
mirhuverrėsch-t
dirhuttverrėsch-t
sihuverrėsch-t
Plus-que-parfait
echhatverrėsch-t
duhasverrėsch-t
hien/si,hatt/ethatverrėsch-t
mirhateverrėsch-t
dirhatverrėsch-t
sihateverrėsch-t
Futur I
echwäert verrėscht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verrėsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverrėscht-en
dugéifsverrėscht-en
hien/si,hatt/etgéifverrėscht-en
mirgéifeverrėscht-en
dirgéiftverrėscht-en
sigéifeverrėscht-en
Conditionnel Passé composé
echhättverrėsch-t
duhässverrėsch-t
hien/si,hatt/ethättverrėsch-t
mirhätteverrėsch-t
dirhättverrėsch-t
sihätteverrėsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverrėscht!
Plurielverrėsch-t!
verrėsch-t
verrėscht-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverrėsch-t
dugëssverrėsch-t
hie/si,hatt/etgëttverrėsch-t
mirgiverrėsch-t
dirgittverrėsch-t
sigiverrėsch-t
Passé composé
echsiverrėsch-t ginn
dubassverrėsch-t ginn
hien/si,hatt/etassverrėsch-t ginn
mirsiverrėsch-t ginn
dirsiddverrėsch-t ginn
sisiverrėsch-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverrėsch-t ginn
duwaarsverrėsch-t ginn
hien/si,hatt/etwarverrėsch-t ginn
mirwareverrėsch-t ginn
dirwaartverrėsch-t ginn
siwareverrėsch-t ginn
Futur I
echwäert verrėsch-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verrėsch-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verrėsch-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verrėsch-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verrėsch-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ėmrėscht-enofrėscht-enoprėscht-enrėscht-en
Remarquen (intern)
bedeutung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles