E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausrėselen ausschütteln (D) – secouer (F)
Stammformen ausrėselenrėselt ausausgerėselt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrėselen aus
durėsels aus
hien/si,hatt/etrėselt aus
mirrėselen aus
dirrėselt aus
sirėselen aus
Passé composé
echhunnausgerėselt
duhuesausgerėselt
hien/si,hatt/ethuetausgerėselt
mirhunnausgerėselt
dirhuttausgerėselt
sihunnausgerėselt
Plus-que-parfait
echhatausgerėselt
duhasausgerėselt
hien/si,hatt/ethatausgerėselt
mirhatenausgerėselt
dirhatausgerėselt
sihatenausgerėselt
Futur I
echwäert ausrėselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgerėselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausrėselen
dugéifsausrėselen
hien/si,hatt/etgéifausrėselen
mirgéifenausrėselen
dirgéiftausrėselen
sigéifenausrėselen
Conditionnel Passé composé
echhättausgerėselt
duhässausgerėselt
hien/si,hatt/ethättausgerėselt
mirhättenausgerėselt
dirhättausgerėselt
sihättenausgerėselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrėsel aus!
Plurielrėselt aus!
ausgerėselt
ausrėselen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnausgerėselt
dugëssausgerėselt
hie/si,hatt/etgëttausgerėselt
mirginnausgerėselt
dirgittausgerėselt
siginnausgerėselt
Passé composé
echsinnausgerėselt ginn
dubassausgerėselt ginn
hien/si,hatt/etassausgerėselt ginn
mirsinnausgerėselt ginn
dirsiddausgerėselt ginn
sisinnausgerėselt ginn
Plus-que-parfait
echwarausgerėselt ginn
duwaarsausgerėselt ginn
hien/si,hatt/etwarausgerėselt ginn
mirwarenausgerėselt ginn
dirwaartausgerėselt ginn
siwarenausgerėselt ginn
Futur I
echwäert ausgerėselt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgerėselt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ausgerėselt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ausgerėselt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ausgerėselt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchrėselenofrėselenoprėselenrėselen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles