E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausrėsel-en ausschütteln (D) – secouer (F)
Stammformen ausrėsel-enrėsel-t ausausge-rėsel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echrėsel-en aus
durėsel-s aus
hien/si,hatt/etrėsel-t aus
mirrėsel-en aus
dirrėsel-t aus
sirėsel-en aus
Passé composé
echhunnausge-rėsel-t
duhuesausge-rėsel-t
hien/si,hatt/ethuetausge-rėsel-t
mirhunnausge-rėsel-t
dirhuttausge-rėsel-t
sihunnausge-rėsel-t
Plus-que-parfait
echhatausge-rėsel-t
duhasausge-rėsel-t
hien/si,hatt/ethatausge-rėsel-t
mirhatenausge-rėsel-t
dirhatausge-rėsel-t
sihatenausge-rėsel-t
Modale Futur I
echwäert ausrėsel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausge-rėsel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausrėsel-en
dugéifsausrėsel-en
hien/si,hatt/etgéifausrėsel-en
mirgéifenausrėsel-en
dirgéiftausrėsel-en
sigéifenausrėsel-en
Conditionnel passé composé
echhättausge-rėsel-t
duhässausge-rėsel-t
hien/si,hatt/ethättausge-rėsel-t
mirhättenausge-rėsel-t
dirhättausge-rėsel-t
sihättenausge-rėsel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrėsel aus!
Plurielrėsel-t aus!
ausge-rėsel-t
ausrėsel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnausge-rėsel-t
dugëssausge-rėsel-t
hie/si,hatt/etgëttausge-rėsel-t
mirginnausge-rėsel-t
dirgittausge-rėsel-t
siginnausge-rėsel-t
Passé composé
echsinnausge-rėsel-t ginn
dubassausge-rėsel-t ginn
hien/si,hatt/etassausge-rėsel-t ginn
mirsinnausge-rėsel-t ginn
dirsiddausge-rėsel-t ginn
sisinnausge-rėsel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarausge-rėsel-t ginn
duwaarsausge-rėsel-t ginn
hien/si,hatt/etwarausge-rėsel-t ginn
mirwarenausge-rėsel-t ginn
dirwaartausge-rėsel-t ginn
siwarenausge-rėsel-t ginn
Modale Futur I
echwäert ausge-rėsel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausge-rėsel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ausge-rėsel-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ausge-rėsel-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel passé composé
echwier ausge-rėsel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchrėsel-enofrėsel-enoprėsel-enrėsel-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles