E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchrėselen durchschütteln (D)secouer (F)
Stammformen duerchrėselenrėselt duerchduerchgerėselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrėselen duerch
durėsels duerch
hien/si,hatt/etrėselt duerch
mirrėselen duerch
dirrėselt duerch
sirėselen duerch
Passé composé
echhunnduerchgerėselt
duhuesduerchgerėselt
hien/si,hatt/ethuetduerchgerėselt
mirhunnduerchgerėselt
dirhuttduerchgerėselt
sihunnduerchgerėselt
Plus-que-parfait
echhatduerchgerėselt
duhasduerchgerėselt
hien/si,hatt/ethatduerchgerėselt
mirhatenduerchgerėselt
dirhatduerchgerėselt
sihatenduerchgerėselt
Futur I
echwäert duerchrėselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgerėselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchrėselen
dugéifsduerchrėselen
hien/si,hatt/etgéifduerchrėselen
mirgéifenduerchrėselen
dirgéiftduerchrėselen
sigéifenduerchrėselen
Conditionnel Passé composé
echhättduerchgerėselt
duhässduerchgerėselt
hien/si,hatt/ethättduerchgerėselt
mirhättenduerchgerėselt
dirhättduerchgerėselt
sihättenduerchgerėselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrėsel duerch!
Plurielrėselt duerch!
duerchgerėselt
duerchrėselen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnduerchgerėselt
dugëssduerchgerėselt
hie/si,hatt/etgëttduerchgerėselt
mirginnduerchgerėselt
dirgittduerchgerėselt
siginnduerchgerėselt
Passé composé
echsinnduerchgerėselt ginn
dubassduerchgerėselt ginn
hien/si,hatt/etassduerchgerėselt ginn
mirsinnduerchgerėselt ginn
dirsiddduerchgerėselt ginn
sisinnduerchgerėselt ginn
Plus-que-parfait
echwarduerchgerėselt ginn
duwaarsduerchgerėselt ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgerėselt ginn
mirwarenduerchgerėselt ginn
dirwaartduerchgerėselt ginn
siwarenduerchgerėselt ginn
Futur I
echwäert duerchgerėselt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgerėselt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif duerchgerėselt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif duerchgerėselt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier duerchgerėselt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausrėselenofrėselenoprėselenrėselen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles