E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofrėselen abschütteln (D)
Stammformen ofrėselenrėselt ofofgerėselt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrėselen of
durėsels of
hien/si,hatt/etrėselt of
mirrėselen of
dirrėselt of
sirėselen of
Passé composé
echhunnofgerėselt
duhuesofgerėselt
hien/si,hatt/ethuetofgerėselt
mirhunnofgerėselt
dirhuttofgerėselt
sihunnofgerėselt
Plus-que-parfait
echhatofgerėselt
duhasofgerėselt
hien/si,hatt/ethatofgerėselt
mirhatenofgerėselt
dirhatofgerėselt
sihatenofgerėselt
Futur I
echwäert ofrėselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgerėselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofrėselen
dugéifsofrėselen
hien/si,hatt/etgéifofrėselen
mirgéifenofrėselen
dirgéiftofrėselen
sigéifenofrėselen
Conditionnel Passé composé
echhättofgerėselt
duhässofgerėselt
hien/si,hatt/ethättofgerėselt
mirhättenofgerėselt
dirhättofgerėselt
sihättenofgerėselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrėsel of!
Plurielrėselt of!
ofgerėselt
ofrėselen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnofgerėselt
dugëssofgerėselt
hie/si,hatt/etgëttofgerėselt
mirginnofgerėselt
dirgittofgerėselt
siginnofgerėselt
Passé composé
echsinnofgerėselt ginn
dubassofgerėselt ginn
hien/si,hatt/etassofgerėselt ginn
mirsinnofgerėselt ginn
dirsiddofgerėselt ginn
sisinnofgerėselt ginn
Plus-que-parfait
echwarofgerėselt ginn
duwaarsofgerėselt ginn
hien/si,hatt/etwarofgerėselt ginn
mirwarenofgerėselt ginn
dirwaartofgerėselt ginn
siwarenofgerėselt ginn
Futur I
echwäert ofgerėselt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgerėselt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ofgerėselt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ofgerėselt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ofgerėselt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausrėselenduerchrėselenoprėselenrėselen
Remarquen (intern)
fr: übersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles