E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ubrėll-en anbrüllen (D) – hurler (F) – to bawl at so. (E)
Stammformen ubrėll-enbrėll-t unuge-brėll-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echbrėll-en un
dubrėll-s un
hien/si,hatt/etbrėll-t un
mirbrėll-en un
dirbrėll-t un
sibrėll-en un
Passé composé
echhunnuge-brėll-t
duhuesuge-brėll-t
hien/si,hatt/ethuetuge-brėll-t
mirhunnuge-brėll-t
dirhuttuge-brėll-t
sihunnuge-brėll-t
Plus-que-parfait
echhatuge-brėll-t
duhasuge-brėll-t
hien/si,hatt/ethatuge-brėll-t
mirhatenuge-brėll-t
dirhatuge-brėll-t
sihatenuge-brėll-t
Modale Futur I
echwäert ubrėll-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert uge-brėll-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifubrėll-en
dugéifsubrėll-en
hien/si,hatt/etgéifubrėll-en
mirgéifenubrėll-en
dirgéiftubrėll-en
sigéifenubrėll-en
Conditionnel passé composé
echhättuge-brėll-t
duhässuge-brėll-t
hien/si,hatt/ethättuge-brėll-t
mirhättenuge-brėll-t
dirhättuge-brėll-t
sihättenuge-brėll-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbrėll un!
Plurielbrėll-t un!
uge-brėll-t
ubrėll-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
brėll-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles