E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
oprėselen aufschütteln (D) – secouer (F)
Stammformen oprėselenrėselt opopgerėselt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrėselen op
durėsels op
hien/si,hatt/etrėselt op
mirrėselen op
dirrėselt op
sirėselen op
Passé composé
echhunnopgerėselt
duhuesopgerėselt
hien/si,hatt/ethuetopgerėselt
mirhunnopgerėselt
dirhuttopgerėselt
sihunnopgerėselt
Plus-que-parfait
echhatopgerėselt
duhasopgerėselt
hien/si,hatt/ethatopgerėselt
mirhatenopgerėselt
dirhatopgerėselt
sihatenopgerėselt
Futur I
echwäert oprėselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgerėselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifoprėselen
dugéifsoprėselen
hien/si,hatt/etgéifoprėselen
mirgéifenoprėselen
dirgéiftoprėselen
sigéifenoprėselen
Conditionnel Passé composé
echhättopgerėselt
duhässopgerėselt
hien/si,hatt/ethättopgerėselt
mirhättenopgerėselt
dirhättopgerėselt
sihättenopgerėselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrėsel op!
Plurielrėselt op!
opgerėselt
oprėselen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnopgerėselt
dugëssopgerėselt
hie/si,hatt/etgëttopgerėselt
mirginnopgerėselt
dirgittopgerėselt
siginnopgerėselt
Passé composé
echsinnopgerėselt ginn
dubassopgerėselt ginn
hien/si,hatt/etassopgerėselt ginn
mirsinnopgerėselt ginn
dirsiddopgerėselt ginn
sisinnopgerėselt ginn
Plus-que-parfait
echwaropgerėselt ginn
duwaarsopgerėselt ginn
hien/si,hatt/etwaropgerėselt ginn
mirwarenopgerėselt ginn
dirwaartopgerėselt ginn
siwarenopgerėselt ginn
Futur I
echwäert opgerėselt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgerėselt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif opgerėselt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif opgerėselt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier opgerėselt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausrėselenduerchrėselenofrėselenrėselen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles