E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
resistéieren standhalten (D)résister (F)
Stammformen resistéierenresistéiertresistéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echresistéieren
duresistéiers
hien/si,hatt/etresistéiert
mirresistéieren
dirresistéiert
siresistéieren
Passé composé
echhuresistéiert
duhuesresistéiert
hien/si,hatt/ethuetresistéiert
mirhuresistéiert
dirhuttresistéiert
sihuresistéiert
Plus-que-parfait
echhatresistéiert
duhasresistéiert
hien/si,hatt/ethatresistéiert
mirhateresistéiert
dirhatresistéiert
sihateresistéiert
Futur I
echwäert resistéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert resistéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifresistéieren
dugéifsresistéieren
hien/si,hatt/etgéifresistéieren
mirgéiferesistéieren
dirgéiftresistéieren
sigéiferesistéieren
Conditionnel Passé composé
echhättresistéiert
duhässresistéiert
hien/si,hatt/ethättresistéiert
mirhätteresistéiert
dirhättresistéiert
sihätteresistéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierresistéier!
Plurielresistéiert!
resistéiert
resistéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles