E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
resorbéieren absorbieren (D)résorber (F)
Stammformen resorbéierenresorbéiertresorbéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echresorbéieren
duresorbéiers
hien/si,hatt/etresorbéiert
mirresorbéieren
dirresorbéiert
siresorbéieren
Passé composé
echhuresorbéiert
duhuesresorbéiert
hien/si,hatt/ethuetresorbéiert
mirhuresorbéiert
dirhuttresorbéiert
sihuresorbéiert
Plus-que-parfait
echhatresorbéiert
duhasresorbéiert
hien/si,hatt/ethatresorbéiert
mirhateresorbéiert
dirhatresorbéiert
sihateresorbéiert
Futur I
echwäert resorbéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert resorbéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifresorbéieren
dugéifsresorbéieren
hien/si,hatt/etgéifresorbéieren
mirgéiferesorbéieren
dirgéiftresorbéieren
sigéiferesorbéieren
Conditionnel Passé composé
echhättresorbéiert
duhässresorbéiert
hien/si,hatt/ethättresorbéiert
mirhätteresorbéiert
dirhättresorbéiert
sihätteresorbéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierresorbéier!
Plurielresorbéiert!
resorbéiert
resorbéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiresorbéiert
dugëssresorbéiert
hie/si,hatt/etgëttresorbéiert
mirgiresorbéiert
dirgittresorbéiert
sigiresorbéiert
Passé composé
echsiresorbéiert ginn
dubassresorbéiert ginn
hien/si,hatt/etassresorbéiert ginn
mirsiresorbéiert ginn
dirsiddresorbéiert ginn
sisiresorbéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarresorbéiert ginn
duwaarsresorbéiert ginn
hien/si,hatt/etwarresorbéiert ginn
mirwareresorbéiert ginn
dirwaartresorbéiert ginn
siwareresorbéiert ginn
Futur I
echwäert resorbéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert resorbéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif resorbéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif resorbéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier resorbéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles