E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
resozialiséieren resozialisieren (D) – résocialiser (F)
Stammformen resozialiséierenresozialiséiertresozialiséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echresozialiséieren
duresozialiséiers
hien/si,hatt/etresozialiséiert
mirresozialiséieren
dirresozialiséiert
siresozialiséieren
Passé composé
echhuresozialiséiert
duhuesresozialiséiert
hien/si,hatt/ethuetresozialiséiert
mirhuresozialiséiert
dirhuttresozialiséiert
sihuresozialiséiert
Plus-que-parfait
echhatresozialiséiert
duhasresozialiséiert
hien/si,hatt/ethatresozialiséiert
mirhateresozialiséiert
dirhatresozialiséiert
sihateresozialiséiert
Futur I
echwäert resozialiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert resozialiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifresozialiséieren
dugéifsresozialiséieren
hien/si,hatt/etgéifresozialiséieren
mirgéiferesozialiséieren
dirgéiftresozialiséieren
sigéiferesozialiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättresozialiséiert
duhässresozialiséiert
hien/si,hatt/ethättresozialiséiert
mirhätteresozialiséiert
dirhättresozialiséiert
sihätteresozialiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierresozialiséier!
Plurielresozialiséiert!
resozialiséiert
resozialiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiresozialiséiert
dugëssresozialiséiert
hie/si,hatt/etgëttresozialiséiert
mirgiresozialiséiert
dirgittresozialiséiert
sigiresozialiséiert
Passé composé
echsiresozialiséiert ginn
dubassresozialiséiert ginn
hien/si,hatt/etassresozialiséiert ginn
mirsiresozialiséiert ginn
dirsiddresozialiséiert ginn
sisiresozialiséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarresozialiséiert ginn
duwaarsresozialiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarresozialiséiert ginn
mirwareresozialiséiert ginn
dirwaartresozialiséiert ginn
siwareresozialiséiert ginn
Futur I
echwäert resozialiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert resozialiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif resozialiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif resozialiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier resozialiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
sozialiséieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles