E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
affichéieren aushängen, bekannt machen (D) – afficher (F)
Stammformen affichéierenaffichéiertaffichéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echaffichéieren
duaffichéiers
hien/si,hatt/etaffichéiert
miraffichéieren
diraffichéiert
siaffichéieren
Passé composé
echhunnaffichéiert
duhuesaffichéiert
hien/si,hatt/ethuetaffichéiert
mirhunnaffichéiert
dirhuttaffichéiert
sihunnaffichéiert
Plus-que-parfait
echhataffichéiert
duhasaffichéiert
hien/si,hatt/ethataffichéiert
mirhatenaffichéiert
dirhataffichéiert
sihatenaffichéiert
Futur I
echwäert affichéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert affichéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaffichéieren
dugéifsaffichéieren
hien/si,hatt/etgéifaffichéieren
mirgéifenaffichéieren
dirgéiftaffichéieren
sigéifenaffichéieren
Conditionnel Passé composé
echhättaffichéiert
duhässaffichéiert
hien/si,hatt/ethättaffichéiert
mirhättenaffichéiert
dirhättaffichéiert
sihättenaffichéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraffichéier!
Plurielaffichéiert!
affichéiert
affichéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnaffichéiert
dugëssaffichéiert
hie/si,hatt/etgëttaffichéiert
mirginnaffichéiert
dirgittaffichéiert
siginnaffichéiert
Passé composé
echsinnaffichéiert ginn
dubassaffichéiert ginn
hien/si,hatt/etassaffichéiert ginn
mirsinnaffichéiert ginn
dirsiddaffichéiert ginn
sisinnaffichéiert ginn
Plus-que-parfait
echwaraffichéiert ginn
duwaarsaffichéiert ginn
hien/si,hatt/etwaraffichéiert ginn
mirwarenaffichéiert ginn
dirwaartaffichéiert ginn
siwarenaffichéiert ginn
Futur I
echwäert affichéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert affichéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif affichéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif affichéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier affichéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles