E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
brėllen brüllen, weinen (D) – hurler, pleurer (F) – to bawl/cry (E)
Stammformen brėllenbrėlltgebrėllt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbrėllen
dubrėlls
hien/si,hatt/etbrėllt
mirbrėllen
dirbrėllt
sibrėllen
Passé composé
echhugebrėllt
duhuesgebrėllt
hien/si,hatt/ethuetgebrėllt
mirhugebrėllt
dirhuttgebrėllt
sihugebrėllt
Plus-que-parfait
echhatgebrėllt
duhasgebrėllt
hien/si,hatt/ethatgebrėllt
mirhategebrėllt
dirhatgebrėllt
sihategebrėllt
Futur I
echwäert brėllen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebrėllt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbrėllen
dugéifsbrėllen
hien/si,hatt/etgéifbrėllen
mirgéifebrėllen
dirgéiftbrėllen
sigéifebrėllen
Conditionnel Passé composé
echhättgebrėllt
duhässgebrėllt
hien/si,hatt/ethättgebrėllt
mirhättegebrėllt
dirhättgebrėllt
sihättegebrėllt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbrėll!
Plurielbrėllt!
gebrėllt
brėllen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ubrėllen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles