E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
restauréieren restaurieren (D)restaurer (F)
Stammformen restauréierenrestauréiertrestauréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrestauréieren
durestauréiers
hien/si,hatt/etrestauréiert
mirrestauréieren
dirrestauréiert
sirestauréieren
Passé composé
echhurestauréiert
duhuesrestauréiert
hien/si,hatt/ethuetrestauréiert
mirhurestauréiert
dirhuttrestauréiert
sihurestauréiert
Plus-que-parfait
echhatrestauréiert
duhasrestauréiert
hien/si,hatt/ethatrestauréiert
mirhaterestauréiert
dirhatrestauréiert
sihaterestauréiert
Futur I
echwäert restauréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert restauréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrestauréieren
dugéifsrestauréieren
hien/si,hatt/etgéifrestauréieren
mirgéiferestauréieren
dirgéiftrestauréieren
sigéiferestauréieren
Conditionnel Passé composé
echhättrestauréiert
duhässrestauréiert
hien/si,hatt/ethättrestauréiert
mirhätterestauréiert
dirhättrestauréiert
sihätterestauréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrestauréier!
Plurielrestauréiert!
restauréiert
restauréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirestauréiert
dugëssrestauréiert
hie/si,hatt/etgëttrestauréiert
mirgirestauréiert
dirgittrestauréiert
sigirestauréiert
Passé composé
echsirestauréiert ginn
dubassrestauréiert ginn
hien/si,hatt/etassrestauréiert ginn
mirsirestauréiert ginn
dirsiddrestauréiert ginn
sisirestauréiert ginn
Plus-que-parfait
echwarrestauréiert ginn
duwaarsrestauréiert ginn
hien/si,hatt/etwarrestauréiert ginn
mirwarerestauréiert ginn
dirwaartrestauréiert ginn
siwarerestauréiert ginn
Futur I
echwäert restauréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert restauréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif restauréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif restauréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier restauréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles