E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
restrukturéieren restrukturieren (D)restructurer (F)
Stammformen restrukturéierenrestrukturéiertrestrukturéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrestrukturéieren
durestrukturéiers
hien/si,hatt/etrestrukturéiert
mirrestrukturéieren
dirrestrukturéiert
sirestrukturéieren
Passé composé
echhurestrukturéiert
duhuesrestrukturéiert
hien/si,hatt/ethuetrestrukturéiert
mirhurestrukturéiert
dirhuttrestrukturéiert
sihurestrukturéiert
Plus-que-parfait
echhatrestrukturéiert
duhasrestrukturéiert
hien/si,hatt/ethatrestrukturéiert
mirhaterestrukturéiert
dirhatrestrukturéiert
sihaterestrukturéiert
Futur I
echwäert restrukturéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert restrukturéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrestrukturéieren
dugéifsrestrukturéieren
hien/si,hatt/etgéifrestrukturéieren
mirgéiferestrukturéieren
dirgéiftrestrukturéieren
sigéiferestrukturéieren
Conditionnel Passé composé
echhättrestrukturéiert
duhässrestrukturéiert
hien/si,hatt/ethättrestrukturéiert
mirhätterestrukturéiert
dirhättrestrukturéiert
sihätterestrukturéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrestrukturéier!
Plurielrestrukturéiert!
restrukturéiert
restrukturéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirestrukturéiert
dugëssrestrukturéiert
hie/si,hatt/etgëttrestrukturéiert
mirgirestrukturéiert
dirgittrestrukturéiert
sigirestrukturéiert
Passé composé
echsirestrukturéiert ginn
dubassrestrukturéiert ginn
hien/si,hatt/etassrestrukturéiert ginn
mirsirestrukturéiert ginn
dirsiddrestrukturéiert ginn
sisirestrukturéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarrestrukturéiert ginn
duwaarsrestrukturéiert ginn
hien/si,hatt/etwarrestrukturéiert ginn
mirwarerestrukturéiert ginn
dirwaartrestrukturéiert ginn
siwarerestrukturéiert ginn
Futur I
echwäert restrukturéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert restrukturéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif restrukturéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif restrukturéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier restrukturéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchstrukturéierenstrukturéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles