E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
restruktur-éier-en restrukturieren (D) – restructurer (F)
Stammformen restruktur-éier-enrestruktur-éier-trestruktur-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrestruktur-éier-en
durestruktur-éier-s
hien/si,hatt/etrestruktur-éier-t
mirrestruktur-éier-en
dirrestruktur-éier-t
sirestruktur-éier-en
Passé composé
echhurestruktur-éier-t
duhuesrestruktur-éier-t
hien/si,hatt/ethuetrestruktur-éier-t
mirhurestruktur-éier-t
dirhuttrestruktur-éier-t
sihurestruktur-éier-t
Plus-que-parfait
echhatrestruktur-éier-t
duhasrestruktur-éier-t
hien/si,hatt/ethatrestruktur-éier-t
mirhaterestruktur-éier-t
dirhatrestruktur-éier-t
sihaterestruktur-éier-t
Futur I
echwäert restruktur-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert restruktur-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrestruktur-éier-en
dugéifsrestruktur-éier-en
hien/si,hatt/etgéifrestruktur-éier-en
mirgéiferestruktur-éier-en
dirgéiftrestruktur-éier-en
sigéiferestruktur-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättrestruktur-éier-t
duhässrestruktur-éier-t
hien/si,hatt/ethättrestruktur-éier-t
mirhätterestruktur-éier-t
dirhättrestruktur-éier-t
sihätterestruktur-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrestruktur-éier!
Plurielrestruktur-éier-t!
restruktur-éier-t
restruktur-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirestruktur-éier-t
dugëssrestruktur-éier-t
hie/si,hatt/etgëttrestruktur-éier-t
mirgirestruktur-éier-t
dirgittrestruktur-éier-t
sigirestruktur-éier-t
Passé composé
echsirestruktur-éier-t ginn
dubassrestruktur-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassrestruktur-éier-t ginn
mirsirestruktur-éier-t ginn
dirsiddrestruktur-éier-t ginn
sisirestruktur-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarrestruktur-éier-t ginn
duwaarsrestruktur-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarrestruktur-éier-t ginn
mirwarerestruktur-éier-t ginn
dirwaartrestruktur-éier-t ginn
siwarerestruktur-éier-t ginn
Futur I
echwäert restruktur-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert restruktur-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif restruktur-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif restruktur-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier restruktur-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchstruktur-éier-enstruktur-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles