E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
resuméieren zusammenfassen (D)résumer (F)
Stammformen resuméierenresuméiertresuméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echresuméieren
duresuméiers
hien/si,hatt/etresuméiert
mirresuméieren
dirresuméiert
siresuméieren
Passé composé
echhuresuméiert
duhuesresuméiert
hien/si,hatt/ethuetresuméiert
mirhuresuméiert
dirhuttresuméiert
sihuresuméiert
Plus-que-parfait
echhatresuméiert
duhasresuméiert
hien/si,hatt/ethatresuméiert
mirhateresuméiert
dirhatresuméiert
sihateresuméiert
Futur I
echwäert resuméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert resuméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifresuméieren
dugéifsresuméieren
hien/si,hatt/etgéifresuméieren
mirgéiferesuméieren
dirgéiftresuméieren
sigéiferesuméieren
Conditionnel Passé composé
echhättresuméiert
duhässresuméiert
hien/si,hatt/ethättresuméiert
mirhätteresuméiert
dirhättresuméiert
sihätteresuméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierresuméier!
Plurielresuméiert!
resuméiert
resuméieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiresuméiert
dugëssresuméiert
hie/si,hatt/etgëttresuméiert
mirgiresuméiert
dirgittresuméiert
sigiresuméiert
Passé composé
echsiresuméiert ginn
dubassresuméiert ginn
hien/si,hatt/etassresuméiert ginn
mirsiresuméiert ginn
dirsiddresuméiert ginn
sisiresuméiert ginn
Plus-que-parfait
echwarresuméiert ginn
duwaarsresuméiert ginn
hien/si,hatt/etwarresuméiert ginn
mirwareresuméiert ginn
dirwaartresuméiert ginn
siwareresuméiert ginn
Futur I
echwäert resuméiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert resuméiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif resuméiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif resuméiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier resuméiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles