E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
resum-éier-en zusammenfassen (D) – résumer (F)
Stammformen resum-éier-enresum-éier-tresum-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echresum-éier-en
duresum-éier-s
hien/si,hatt/etresum-éier-t
mirresum-éier-en
dirresum-éier-t
siresum-éier-en
Passé composé
echhuresum-éier-t
duhuesresum-éier-t
hien/si,hatt/ethuetresum-éier-t
mirhuresum-éier-t
dirhuttresum-éier-t
sihuresum-éier-t
Plus-que-parfait
echhatresum-éier-t
duhasresum-éier-t
hien/si,hatt/ethatresum-éier-t
mirhateresum-éier-t
dirhatresum-éier-t
sihateresum-éier-t
Modale Futur I
echwäert resum-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert resum-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifresum-éier-en
dugéifsresum-éier-en
hien/si,hatt/etgéifresum-éier-en
mirgéiferesum-éier-en
dirgéiftresum-éier-en
sigéiferesum-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättresum-éier-t
duhässresum-éier-t
hien/si,hatt/ethättresum-éier-t
mirhätteresum-éier-t
dirhättresum-éier-t
sihätteresum-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierresum-éier!
Plurielresum-éier-t!
resum-éier-t
resum-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgiresum-éier-t
dugëssresum-éier-t
hie/si,hatt/etgëttresum-éier-t
mirgiresum-éier-t
dirgittresum-éier-t
sigiresum-éier-t
Passé composé
echsiresum-éier-t ginn
dubassresum-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassresum-éier-t ginn
mirsiresum-éier-t ginn
dirsiddresum-éier-t ginn
sisiresum-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarresum-éier-t ginn
duwaarsresum-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarresum-éier-t ginn
mirwareresum-éier-t ginn
dirwaartresum-éier-t ginn
siwareresum-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert resum-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert resum-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif resum-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif resum-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier resum-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles