E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
retapéieren renovieren, aufpäppeln (D)retaper (F)
Stammformen retapéierenretapéiertretapéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echretapéieren
duretapéiers
hien/si,hatt/etretapéiert
mirretapéieren
dirretapéiert
siretapéieren
Passé composé
echhuretapéiert
duhuesretapéiert
hien/si,hatt/ethuetretapéiert
mirhuretapéiert
dirhuttretapéiert
sihuretapéiert
Plus-que-parfait
echhatretapéiert
duhasretapéiert
hien/si,hatt/ethatretapéiert
mirhateretapéiert
dirhatretapéiert
sihateretapéiert
Futur I
echwäert retapéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert retapéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifretapéieren
dugéifsretapéieren
hien/si,hatt/etgéifretapéieren
mirgéiferetapéieren
dirgéiftretapéieren
sigéiferetapéieren
Conditionnel Passé composé
echhättretapéiert
duhässretapéiert
hien/si,hatt/ethättretapéiert
mirhätteretapéiert
dirhättretapéiert
sihätteretapéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierretapéier!
Plurielretapéiert!
retapéiert
retapéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiretapéiert
dugëssretapéiert
hie/si,hatt/etgëttretapéiert
mirgiretapéiert
dirgittretapéiert
sigiretapéiert
Passé composé
echsiretapéiert ginn
dubassretapéiert ginn
hien/si,hatt/etassretapéiert ginn
mirsiretapéiert ginn
dirsiddretapéiert ginn
sisiretapéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarretapéiert ginn
duwaarsretapéiert ginn
hien/si,hatt/etwarretapéiert ginn
mirwareretapéiert ginn
dirwaartretapéiert ginn
siwareretapéiert ginn
Futur I
echwäert retapéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert retapéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif retapéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif retapéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier retapéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles