E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
retouchéieren retouchieren (D) – retoucher (F)
Stammformen retouchéierenretouchéiertretouchéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echretouchéieren
duretouchéiers
hien/si,hatt/etretouchéiert
mirretouchéieren
dirretouchéiert
siretouchéieren
Passé composé
echhuretouchéiert
duhuesretouchéiert
hien/si,hatt/ethuetretouchéiert
mirhuretouchéiert
dirhuttretouchéiert
sihuretouchéiert
Plus-que-parfait
echhatretouchéiert
duhasretouchéiert
hien/si,hatt/ethatretouchéiert
mirhateretouchéiert
dirhatretouchéiert
sihateretouchéiert
Futur I
echwäert retouchéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert retouchéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifretouchéieren
dugéifsretouchéieren
hien/si,hatt/etgéifretouchéieren
mirgéiferetouchéieren
dirgéiftretouchéieren
sigéiferetouchéieren
Conditionnel Passé composé
echhättretouchéiert
duhässretouchéiert
hien/si,hatt/ethättretouchéiert
mirhätteretouchéiert
dirhättretouchéiert
sihätteretouchéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierretouchéier!
Plurielretouchéiert!
retouchéiert
retouchéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiretouchéiert
dugëssretouchéiert
hie/si,hatt/etgëttretouchéiert
mirgiretouchéiert
dirgittretouchéiert
sigiretouchéiert
Passé composé
echsiretouchéiert ginn
dubassretouchéiert ginn
hien/si,hatt/etassretouchéiert ginn
mirsiretouchéiert ginn
dirsiddretouchéiert ginn
sisiretouchéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarretouchéiert ginn
duwaarsretouchéiert ginn
hien/si,hatt/etwarretouchéiert ginn
mirwareretouchéiert ginn
dirwaartretouchéiert ginn
siwareretouchéiert ginn
Futur I
echwäert retouchéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert retouchéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif retouchéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif retouchéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier retouchéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
touchéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles