E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ewechrėtschen wegrutschen (D) – déraper (F)
Stammformen ewechrėtschenrėtscht ewechewechgerėtscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten rutschen
Indikativ Aktiv
Présent
echrėtschen ewech
durėtschs ewech
hien/si,hatt/etrėtscht ewech
mirrėtschen ewech
dirrėtscht ewech
sirėtschen ewech
Passé composé
echsinnewechgerėtscht
dubassewechgerėtscht
hien/si,hatt/etassewechgerėtscht
mirsinnewechgerėtscht
dirsiddewechgerėtscht
sisinnewechgerėtscht
Plus-que-parfait
echwarewechgerėtscht
duwaarsewechgerėtscht
hien/si,hatt/etwarewechgerėtscht
mirwarenewechgerėtscht
dirwaartewechgerėtscht
siwarenewechgerėtscht
Futur I
echwäert ewechrėtschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgerėtscht sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechrėtschen
dugéifsewechrėtschen
hien/si,hatt/etgéifewechrėtschen
mirgéifenewechrėtschen
dirgéiftewechrėtschen
sigéifenewechrėtschen
Conditionnel Passé composé
echwierewechgerėtscht
duwiersewechgerėtscht
hien/si,hatt/etwierewechgerėtscht
mirwierenewechgerėtscht
dirwiertewechgerėtscht
siwierenewechgerėtscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrėtsch ewech!
Plurielrėtscht ewech!
ewechgerėtscht
ewechrėtschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausrėtschenerausrėtschennorėtschenofrėtschenrėtschenverrėtschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles