E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofbrems-en abbremsen (D) – freiner (F) – to slow down/brake (E)
Stammformen ofbrems-enbrems-t ofofge-brems-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echbrems-en of
dubrem-s of
hien/si,hatt/etbrems-t of
mirbrems-en of
dirbrems-t of
sibrems-en of
Pass compos
echhunnofge-brems-t
duhuesofge-brems-t
hien/si,hatt/ethuetofge-brems-t
mirhunnofge-brems-t
dirhuttofge-brems-t
sihunnofge-brems-t
Plus-que-parfait
echhatofge-brems-t
duhasofge-brems-t
hien/si,hatt/ethatofge-brems-t
mirhatenofge-brems-t
dirhatofge-brems-t
sihatenofge-brems-t
Modale Futur I
echwäert ofbrems-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ofge-brems-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofbrems-en
dugéifsofbrems-en
hien/si,hatt/etgéifofbrems-en
mirgéifenofbrems-en
dirgéiftofbrems-en
sigéifenofbrems-en
Conditionnel pass compos
echhttofge-brems-t
duhssofge-brems-t
hien/si,hatt/ethttofge-brems-t
mirhttenofge-brems-t
dirhttofge-brems-t
sihttenofge-brems-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbrems of!
Plurielbrems-t of!
ofge-brems-t
ofbrems-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnofge-brems-t
dugëssofge-brems-t
hie/si,hatt/etgëttofge-brems-t
mirginnofge-brems-t
dirgittofge-brems-t
siginnofge-brems-t
Pass compos
echsinnofge-brems-t ginn
dubassofge-brems-t ginn
hien/si,hatt/etassofge-brems-t ginn
mirsinnofge-brems-t ginn
dirsiddofge-brems-t ginn
sisinnofge-brems-t ginn
Plus-que-parfait
echwarofge-brems-t ginn
duwaarsofge-brems-t ginn
hien/si,hatt/etwarofge-brems-t ginn
mirwarenofge-brems-t ginn
dirwaartofge-brems-t ginn
siwarenofge-brems-t ginn
Modale Futur I
echwäert ofge-brems-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ofge-brems-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofge-brems-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofge-brems-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ofge-brems-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
brems-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles