E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
artz-en einritzen (D)graver (F)
Stammformen artz-enrtz-t anage-rtz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten ritzen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrtz-en an
durtz an
hien/si,hatt/etrtz-t an
mirrtz-en an
dirrtz-t an
sirtz-en an
Pass compos
echhunnage-rtz-t
duhuesage-rtz-t
hien/si,hatt/ethuetage-rtz-t
mirhunnage-rtz-t
dirhuttage-rtz-t
sihunnage-rtz-t
Plus-que-parfait
echhatage-rtz-t
duhasage-rtz-t
hien/si,hatt/ethatage-rtz-t
mirhatenage-rtz-t
dirhatage-rtz-t
sihatenage-rtz-t
Futur I
echwäert artz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-rtz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifartz-en
dugéifsartz-en
hien/si,hatt/etgéifartz-en
mirgéifenartz-en
dirgéiftartz-en
sigéifenartz-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-rtz-t
duhssage-rtz-t
hien/si,hatt/ethttage-rtz-t
mirhttenage-rtz-t
dirhttage-rtz-t
sihttenage-rtz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrtz an!
Plurielrtz-t an!
age-rtz-t
artz-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnage-rtz-t
dugëssage-rtz-t
hie/si,hatt/etgëttage-rtz-t
mirginnage-rtz-t
dirgittage-rtz-t
siginnage-rtz-t
Pass compos
echsinnage-rtz-t ginn
dubassage-rtz-t ginn
hien/si,hatt/etassage-rtz-t ginn
mirsinnage-rtz-t ginn
dirsiddage-rtz-t ginn
sisinnage-rtz-t ginn
Plus-que-parfait
echwarage-rtz-t ginn
duwaarsage-rtz-t ginn
hien/si,hatt/etwarage-rtz-t ginn
mirwarenage-rtz-t ginn
dirwaartage-rtz-t ginn
siwarenage-rtz-t ginn
Futur I
echwäert age-rtz-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-rtz-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif age-rtz-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif age-rtz-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier age-rtz-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
rtz-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles