E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
revaloriséieren wieder verwerten (D)revaloriser (F)
Stammformen revaloriséierenrevaloriséiertrevaloriséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrevaloriséieren
durevaloriséiers
hien/si,hatt/etrevaloriséiert
mirrevaloriséieren
dirrevaloriséiert
sirevaloriséieren
Passé composé
echhurevaloriséiert
duhuesrevaloriséiert
hien/si,hatt/ethuetrevaloriséiert
mirhurevaloriséiert
dirhuttrevaloriséiert
sihurevaloriséiert
Plus-que-parfait
echhatrevaloriséiert
duhasrevaloriséiert
hien/si,hatt/ethatrevaloriséiert
mirhaterevaloriséiert
dirhatrevaloriséiert
sihaterevaloriséiert
Futur I
echwäert revaloriséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert revaloriséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrevaloriséieren
dugéifsrevaloriséieren
hien/si,hatt/etgéifrevaloriséieren
mirgéiferevaloriséieren
dirgéiftrevaloriséieren
sigéiferevaloriséieren
Conditionnel Passé composé
echhättrevaloriséiert
duhässrevaloriséiert
hien/si,hatt/ethättrevaloriséiert
mirhätterevaloriséiert
dirhättrevaloriséiert
sihätterevaloriséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrevaloriséier!
Plurielrevaloriséiert!
revaloriséiert
revaloriséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirevaloriséiert
dugëssrevaloriséiert
hie/si,hatt/etgëttrevaloriséiert
mirgirevaloriséiert
dirgittrevaloriséiert
sigirevaloriséiert
Passé composé
echsirevaloriséiert ginn
dubassrevaloriséiert ginn
hien/si,hatt/etassrevaloriséiert ginn
mirsirevaloriséiert ginn
dirsiddrevaloriséiert ginn
sisirevaloriséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarrevaloriséiert ginn
duwaarsrevaloriséiert ginn
hien/si,hatt/etwarrevaloriséiert ginn
mirwarerevaloriséiert ginn
dirwaartrevaloriséiert ginn
siwarerevaloriséiert ginn
Futur I
echwäert revaloriséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert revaloriséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif revaloriséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif revaloriséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier revaloriséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
valoriséieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles