E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
revendiquéieren revendiquer (F)
Stammformen revendiquéierenrevendiquéiertrevendiquéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrevendiquéieren
durevendiquéiers
hien/si,hatt/etrevendiquéiert
mirrevendiquéieren
dirrevendiquéiert
sirevendiquéieren
Passé composé
echhurevendiquéiert
duhuesrevendiquéiert
hien/si,hatt/ethuetrevendiquéiert
mirhurevendiquéiert
dirhuttrevendiquéiert
sihurevendiquéiert
Plus-que-parfait
echhatrevendiquéiert
duhasrevendiquéiert
hien/si,hatt/ethatrevendiquéiert
mirhaterevendiquéiert
dirhatrevendiquéiert
sihaterevendiquéiert
Futur I
echwäert revendiquéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert revendiquéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrevendiquéieren
dugéifsrevendiquéieren
hien/si,hatt/etgéifrevendiquéieren
mirgéiferevendiquéieren
dirgéiftrevendiquéieren
sigéiferevendiquéieren
Conditionnel Passé composé
echhättrevendiquéiert
duhässrevendiquéiert
hien/si,hatt/ethättrevendiquéiert
mirhätterevendiquéiert
dirhättrevendiquéiert
sihätterevendiquéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrevendiquéier!
Plurielrevendiquéiert!
revendiquéiert
revendiquéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirevendiquéiert
dugëssrevendiquéiert
hie/si,hatt/etgëttrevendiquéiert
mirgirevendiquéiert
dirgittrevendiquéiert
sigirevendiquéiert
Passé composé
echsirevendiquéiert ginn
dubassrevendiquéiert ginn
hien/si,hatt/etassrevendiquéiert ginn
mirsirevendiquéiert ginn
dirsiddrevendiquéiert ginn
sisirevendiquéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarrevendiquéiert ginn
duwaarsrevendiquéiert ginn
hien/si,hatt/etwarrevendiquéiert ginn
mirwarerevendiquéiert ginn
dirwaartrevendiquéiert ginn
siwarerevendiquéiert ginn
Futur I
echwäert revendiquéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert revendiquéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif revendiquéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif revendiquéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier revendiquéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles