E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
revidéieren revidieren (D)réviser (F)
Stammformen revidéierenrevidéiertrevidéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrevidéieren
durevidéiers
hien/si,hatt/etrevidéiert
mirrevidéieren
dirrevidéiert
sirevidéieren
Passé composé
echhurevidéiert
duhuesrevidéiert
hien/si,hatt/ethuetrevidéiert
mirhurevidéiert
dirhuttrevidéiert
sihurevidéiert
Plus-que-parfait
echhatrevidéiert
duhasrevidéiert
hien/si,hatt/ethatrevidéiert
mirhaterevidéiert
dirhatrevidéiert
sihaterevidéiert
Futur I
echwäert revidéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert revidéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrevidéieren
dugéifsrevidéieren
hien/si,hatt/etgéifrevidéieren
mirgéiferevidéieren
dirgéiftrevidéieren
sigéiferevidéieren
Conditionnel Passé composé
echhättrevidéiert
duhässrevidéiert
hien/si,hatt/ethättrevidéiert
mirhätterevidéiert
dirhättrevidéiert
sihätterevidéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrevidéier!
Plurielrevidéiert!
revidéiert
revidéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirevidéiert
dugëssrevidéiert
hie/si,hatt/etgëttrevidéiert
mirgirevidéiert
dirgittrevidéiert
sigirevidéiert
Passé composé
echsirevidéiert ginn
dubassrevidéiert ginn
hien/si,hatt/etassrevidéiert ginn
mirsirevidéiert ginn
dirsiddrevidéiert ginn
sisirevidéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarrevidéiert ginn
duwaarsrevidéiert ginn
hien/si,hatt/etwarrevidéiert ginn
mirwarerevidéiert ginn
dirwaartrevidéiert ginn
siwarerevidéiert ginn
Futur I
echwäert revidéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert revidéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif revidéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif revidéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier revidéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles