E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
revitaliséieren revitalisieren (D) – révitaliser (F)
Stammformen revitaliséierenrevitaliséiertrevitaliséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrevitaliséieren
durevitaliséiers
hien/si,hatt/etrevitaliséiert
mirrevitaliséieren
dirrevitaliséiert
sirevitaliséieren
Passé composé
echhurevitaliséiert
duhuesrevitaliséiert
hien/si,hatt/ethuetrevitaliséiert
mirhurevitaliséiert
dirhuttrevitaliséiert
sihurevitaliséiert
Plus-que-parfait
echhatrevitaliséiert
duhasrevitaliséiert
hien/si,hatt/ethatrevitaliséiert
mirhaterevitaliséiert
dirhatrevitaliséiert
sihaterevitaliséiert
Futur I
echwäert revitaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert revitaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrevitaliséieren
dugéifsrevitaliséieren
hien/si,hatt/etgéifrevitaliséieren
mirgéiferevitaliséieren
dirgéiftrevitaliséieren
sigéiferevitaliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättrevitaliséiert
duhässrevitaliséiert
hien/si,hatt/ethättrevitaliséiert
mirhätterevitaliséiert
dirhättrevitaliséiert
sihätterevitaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrevitaliséier!
Plurielrevitaliséiert!
revitaliséiert
revitaliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirevitaliséiert
dugëssrevitaliséiert
hie/si,hatt/etgëttrevitaliséiert
mirgirevitaliséiert
dirgittrevitaliséiert
sigirevitaliséiert
Passé composé
echsirevitaliséiert ginn
dubassrevitaliséiert ginn
hien/si,hatt/etassrevitaliséiert ginn
mirsirevitaliséiert ginn
dirsiddrevitaliséiert ginn
sisirevitaliséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarrevitaliséiert ginn
duwaarsrevitaliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarrevitaliséiert ginn
mirwarerevitaliséiert ginn
dirwaartrevitaliséiert ginn
siwarerevitaliséiert ginn
Futur I
echwäert revitaliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert revitaliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif revitaliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif revitaliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier revitaliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
devitaliséieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles