E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
revolutionnéieren revolutionieren (D)revolutionner (F)
Stammformen revolutionnéierenrevolutionnéiertrevolutionnéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten revolutionéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echrevolutionnéieren
durevolutionnéiers
hien/si,hatt/etrevolutionnéiert
mirrevolutionnéieren
dirrevolutionnéiert
sirevolutionnéieren
Passé composé
echhurevolutionnéiert
duhuesrevolutionnéiert
hien/si,hatt/ethuetrevolutionnéiert
mirhurevolutionnéiert
dirhuttrevolutionnéiert
sihurevolutionnéiert
Plus-que-parfait
echhatrevolutionnéiert
duhasrevolutionnéiert
hien/si,hatt/ethatrevolutionnéiert
mirhaterevolutionnéiert
dirhatrevolutionnéiert
sihaterevolutionnéiert
Futur I
echwäert revolutionnéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert revolutionnéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrevolutionnéieren
dugéifsrevolutionnéieren
hien/si,hatt/etgéifrevolutionnéieren
mirgéiferevolutionnéieren
dirgéiftrevolutionnéieren
sigéiferevolutionnéieren
Conditionnel Passé composé
echhättrevolutionnéiert
duhässrevolutionnéiert
hien/si,hatt/ethättrevolutionnéiert
mirhätterevolutionnéiert
dirhättrevolutionnéiert
sihätterevolutionnéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrevolutionnéier!
Plurielrevolutionnéiert!
revolutionnéiert
revolutionnéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirevolutionnéiert
dugëssrevolutionnéiert
hie/si,hatt/etgëttrevolutionnéiert
mirgirevolutionnéiert
dirgittrevolutionnéiert
sigirevolutionnéiert
Passé composé
echsirevolutionnéiert ginn
dubassrevolutionnéiert ginn
hien/si,hatt/etassrevolutionnéiert ginn
mirsirevolutionnéiert ginn
dirsiddrevolutionnéiert ginn
sisirevolutionnéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarrevolutionnéiert ginn
duwaarsrevolutionnéiert ginn
hien/si,hatt/etwarrevolutionnéiert ginn
mirwarerevolutionnéiert ginn
dirwaartrevolutionnéiert ginn
siwarerevolutionnéiert ginn
Futur I
echwäert revolutionnéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert revolutionnéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif revolutionnéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif revolutionnéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier revolutionnéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles