E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
rezenséieren rezensieren (D)recenser (F)
Stammformen rezenséierenrezenséiertrezenséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrezenséieren
durezenséiers
hien/si,hatt/etrezenséiert
mirrezenséieren
dirrezenséiert
sirezenséieren
Passé composé
echhurezenséiert
duhuesrezenséiert
hien/si,hatt/ethuetrezenséiert
mirhurezenséiert
dirhuttrezenséiert
sihurezenséiert
Plus-que-parfait
echhatrezenséiert
duhasrezenséiert
hien/si,hatt/ethatrezenséiert
mirhaterezenséiert
dirhatrezenséiert
sihaterezenséiert
Futur I
echwäert rezenséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rezenséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrezenséieren
dugéifsrezenséieren
hien/si,hatt/etgéifrezenséieren
mirgéiferezenséieren
dirgéiftrezenséieren
sigéiferezenséieren
Conditionnel Passé composé
echhättrezenséiert
duhässrezenséiert
hien/si,hatt/ethättrezenséiert
mirhätterezenséiert
dirhättrezenséiert
sihätterezenséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrezenséier!
Plurielrezenséiert!
rezenséiert
rezenséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirezenséiert
dugëssrezenséiert
hie/si,hatt/etgëttrezenséiert
mirgirezenséiert
dirgittrezenséiert
sigirezenséiert
Passé composé
echsirezenséiert ginn
dubassrezenséiert ginn
hien/si,hatt/etassrezenséiert ginn
mirsirezenséiert ginn
dirsiddrezenséiert ginn
sisirezenséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarrezenséiert ginn
duwaarsrezenséiert ginn
hien/si,hatt/etwarrezenséiert ginn
mirwarerezenséiert ginn
dirwaartrezenséiert ginn
siwarerezenséiert ginn
Futur I
echwäert rezenséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rezenséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif rezenséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif rezenséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier rezenséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
zenséieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles