E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
rich-en riechen, stinken (D) – puer (F)
Stammformen rich-enrich-tge-rich-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echrich-en
durich-s
hien/si,hatt/etrich-t
mirrich-en
dirrich-t
sirich-en
Pass compos
echhuge-rich-t
duhuesge-rich-t
hien/si,hatt/ethuetge-rich-t
mirhuge-rich-t
dirhuttge-rich-t
sihuge-rich-t
Plus-que-parfait
echhatge-rich-t
duhasge-rich-t
hien/si,hatt/ethatge-rich-t
mirhatege-rich-t
dirhatge-rich-t
sihatege-rich-t
Modale Futur I
echwäert rich-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-rich-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrich-en
dugéifsrich-en
hien/si,hatt/etgéifrich-en
mirgéiferich-en
dirgéiftrich-en
sigéiferich-en
Conditionnel pass compos
echhttge-rich-t
duhssge-rich-t
hien/si,hatt/ethttge-rich-t
mirhättege-rich-t
dirhttge-rich-t
sihättege-rich-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrich!
Plurielrich-t!
ge-rich-t
rich-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgige-rich-t
dugëssge-rich-t
hie/si,hatt/etgëttge-rich-t
mirgige-rich-t
dirgittge-rich-t
sigige-rich-t
Pass compos
echsige-rich-t ginn
dubassge-rich-t ginn
hien/si,hatt/etassge-rich-t ginn
mirsige-rich-t ginn
dirsiddge-rich-t ginn
sisige-rich-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-rich-t ginn
duwaarsge-rich-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-rich-t ginn
mirwarege-rich-t ginn
dirwaartge-rich-t ginn
siwarege-rich-t ginn
Modale Futur I
echwäert ge-rich-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-rich-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-rich-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-rich-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier ge-rich-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
berich-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles