E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ridiculiséieren bloß stellen (D)ridiculiser (F)
Stammformen ridiculiséierenridiculiséiertridiculiséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echridiculiséieren
duridiculiséiers
hien/si,hatt/etridiculiséiert
mirridiculiséieren
dirridiculiséiert
siridiculiséieren
Passé composé
echhuridiculiséiert
duhuesridiculiséiert
hien/si,hatt/ethuetridiculiséiert
mirhuridiculiséiert
dirhuttridiculiséiert
sihuridiculiséiert
Plus-que-parfait
echhatridiculiséiert
duhasridiculiséiert
hien/si,hatt/ethatridiculiséiert
mirhateridiculiséiert
dirhatridiculiséiert
sihateridiculiséiert
Futur I
echwäert ridiculiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ridiculiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifridiculiséieren
dugéifsridiculiséieren
hien/si,hatt/etgéifridiculiséieren
mirgéiferidiculiséieren
dirgéiftridiculiséieren
sigéiferidiculiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättridiculiséiert
duhässridiculiséiert
hien/si,hatt/ethättridiculiséiert
mirhätteridiculiséiert
dirhättridiculiséiert
sihätteridiculiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierridiculiséier!
Plurielridiculiséiert!
ridiculiséiert
ridiculiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiridiculiséiert
dugëssridiculiséiert
hie/si,hatt/etgëttridiculiséiert
mirgiridiculiséiert
dirgittridiculiséiert
sigiridiculiséiert
Passé composé
echsiridiculiséiert ginn
dubassridiculiséiert ginn
hien/si,hatt/etassridiculiséiert ginn
mirsiridiculiséiert ginn
dirsiddridiculiséiert ginn
sisiridiculiséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarridiculiséiert ginn
duwaarsridiculiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarridiculiséiert ginn
mirwareridiculiséiert ginn
dirwaartridiculiséiert ginn
siwareridiculiséiert ginn
Futur I
echwäert ridiculiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ridiculiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ridiculiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ridiculiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ridiculiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles