E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
arieden einreden (D)faire croire (F)
Stammformen ariedenriet anageriet
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrieden an
duriets an
hien/si,hatt/etriet an
mirrieden an
dirriet an
sirieden an
Pass compos
echhunnageriet
duhuesageriet
hien/si,hatt/ethuetageriet
mirhunnageriet
dirhuttageriet
sihunnageriet
Plus-que-parfait
echhatageriet
duhasageriet
hien/si,hatt/ethatageriet
mirhatenageriet
dirhatageriet
sihatenageriet
Futur I
echwäert arieden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageriet hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifarieden
dugéifsarieden
hien/si,hatt/etgéifarieden
mirgéifenarieden
dirgéiftarieden
sigéifenarieden
Conditionnel Pass compos
echhttageriet
duhssageriet
hien/si,hatt/ethttageriet
mirhttenageriet
dirhttageriet
sihttenageriet
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierriet an!
Plurielriet an!
ageriet
arieden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausriedenberiedendrariedenerausriedeniwwerriedenriedenuriedenzerriedenzourieden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles